vilde foredrag, workshops og netværksmøder
Vild Med Vilje holder mange foredrag, netværksmøder og workshops for både private og partnere. Netværksmøder er forbeholdt partnere, der deltager gratis, mens foredrag og workshops kan bookes af alle. Læs mere nedenfor, eller hop direkte til foredrag, workshops eller netværksmøde
VI kan også hjælpe jer med jeres kommunikationsindsats. Klik her og læs mere
Priser: Foredrag koster 7000 kr ex moms og transport (efter statens takster) på hverdage, og 8000 kr ex moms og transport for foredrag i weekender og ferie. For partnere er prisen 5500 kr ex moms og transport. Priser for workshops afhænger af formatet, og aftales individuelt.
VILDE FOREDRAG
Vi har gennem tiderne afholdt foredrag om en lang række forskellige emner og med mange forskellige vinkler. På baggrund af det har vi udviklet et katalog af foredrag, baseret på emner som optager mange. Du kan se kataloget nedenfor.
Men vi holder også foredrag om andre emner, så har du et ønske til et foredrag, så tøv ikke med at skrive til os på Kontakt@vildmedvilje.dk
Se vores foredrag:
Fra masseuddøen til farvestrålende sommerfugle
Fra Græsplæne til blomsterflor
Biodiversiteten hos Vild Med Vilje-virksomheder
Et inspirerende og praksisnært foredrag der gennemgår de vigtigste grundelementer i at etablere et Vild Med Vilje-areal.
Hvornår: Løbende
hvor: Alle steder
Biodiversitet i DIN have
På tur i din vilde have. Hvilke arter dukker frem i takt med at I har givet naturen mere plads. Men også et blik på hvad der kan gøres endnu vildere.
Hvornår: Sommerhalvår
hvor: Private haver, sommerhuse mv.
Workshops: Kurser målrettet driftsfolk
Vi afholder praksisnære workshops på specifikke lokaliteter målrettet dem der skal drive den vilde indsats i hverdagen.
Workshops afholdes med inddragelse af eksperter i de respektive emner – ofte fra leverandørnetværket.
Som noget nyt kan man som partner få skræddersyet workshops og kurser der passer til jeres behov – og på jeres lokalitet.

Eksempler på workshops:
- Afbrænding
- Leslåning
- Veteranisering & bevarende beskæring
- Vand på din grund
- Blomster i landskabet (urter, buske, træer) – blomstringsperioder, tilrettelægning
- Sten og dødt ved
- Anlæg den vilde have/park/grønne areal
- Næringsfattig natur
- Næringsrig natur?
- Brug af frø (blandinger) – hjemmehørende arter
- Praktisk plantekendskab – Få overblik over hvilken forskel din indsats gør for naturen
- Arters interaktioner (f.eks. symbioser, snyltere, bestøvere)
Hjælp til kommunikation
Har I brug for en vild fortælling?
Vild Med Vilje kan hjælpe med at formidle jeres arbejde med at skabe plads til mere vild natur. Vi har styr på både æstetikken og fagligheden, og derved sikrer vi, at I får et lækkert produkt, der korrekt afspejler den forskel jeres indsats har gjort for biodiversiteten.
Vi laver bla. film, tekstindhold, grafisk arbejde og skilte. Og vi sætter gerne et samlet tilbud sammen af f.eks. foredrag, workshops og kommunikation. Det giver f.eks. mening ved opkvalificering af medarbejdere og interessenter.
Uanset om det er film til internt brug, skilte til matriklen eller skarpe tekstbidder til jeres årsrapport, så står vi klar med et tilbud.
Case - 10 Film til vordingborg Kommune
Vordingborg Kommune spurgte Vild Med Vilje om hjælp til formidling og opkvalificering af kommunens arbejde for biodiversitet. Som en del af arbejdet udarbejdede Vild Med Vilje 10 film med gode råd og inspiration til en vildere have.