Striden om Gudenåens fremtid

Udkast til habitatkonsekvensvurdering af Tangeværket lægger pres på at få genoprettet Gudenåen.

2025 blev endnu et år uden en afgørende afklaring i den årelange strid om Gudenåen og Tangeværket. Sagens kerne er fortsat den samme:
Hvad skal der ske med Gudenåens løb ved Tange, hvis Danmark skal leve op til EU’s regler for naturbeskyttelse og godt vandmiljø?

For lidt over 100 år siden blev Tangeværket (også kendt som Gudenåcentralen) etableret. Den kunstige opstemning af Gudenåen oversvømmede ådalen mellem Kongens Bro og Tange og ændrede dermed flodens forløb og de økologiske forhold markant. De negative miljømæssige konsekvenser er veldokumenterede, men Danmark har i årevis udskudt at handle i denne sag, da der er stærke modsatrettede interesser på spil. På den ene side står naturfortalere og lystfiskere, som ønsker Gudenåen sat fri for at redde de truede arter af vandrefisk og resten af økosystemet. På den anden side står en forening af lokale borgere, der ønsker at bevare Tange Sø, samt Gudenåcentralen, der fortsat ønsker at kunne indvinde vandkraft til elektricitet.

Ny arbejdsgruppe – og nyt pres på ministeriet

Tidligere på året nedsatte minister for Grøn Trepart, Jeppe Bruus, endnu en arbejdsgruppe, som skulle komme med anbefalinger til en løsning for Gudenåens fremtid inden udgangen af 2025. Vild Med Vilje sidder med i arbejdsgruppen sammen med Danmarks Sportsfiskerforbund, Danmarks Naturfredningsforening, Foreningen til Bevarelse af Tange Sø, Gudenåcentralen samt Viborg Kommune, Silkeborg Kommune, Favrskov Kommune og Randers Kommune. Denne arbejdsgruppe føjer sig dog til en lang række tidligere forsøg på at finde en kompromisløsning – processer, der desværre ikke har bragt os nærmere målet.

Philip Hahn-Petersen repræsenterer Vild Med Vilje i arbejdsgruppen, og for ham er målet klart: “Vi arbejder for en Vild Gudenå. Det betyder en fuldstændig genopretning af Gudenåens naturlige løb mellem Kongensbro og Tange og en genopretning af hele ådalen til vild natur. Visionen om en Vild Gudenå står vi sammen om med Danmarks Naturfredningsforening og Danmarks Sportsfiskerforbund, og vi har et stærkt samarbejde.”

Kommissorium ændret efter kritik

Allerede inden det første møde i arbejdsgruppen stod det klart, at arbejdsgruppens kommissorium ikke var tilstrækkeligt udformet. Det var ikke et eksplicit krav, at en passageløsning skulle leve op til EU’s naturdirektiver – herunder Habitatdirektivet og Fuglebeskyttelsesdirektivet – eller at den kommende habitatkonsekvensvurdering af Gudenåcentralen skulle indgå i arbejdet.

Det fik Vild Med Vilje, Danmarks Sportsfiskerforbund og Danmarks Naturfredningsforening til i fællesskab at kræve ændringer. Ministeriet har siden imødekommet kravet, så arbejdsgruppen nu skal komme med anbefalinger til en passageløsning, der lever op til alle EU direktiver. Det er et vigtigt fremskridt.

Den længe ventede habitatkonsekvensvurdering:
Spærringen er et alvorligt problem

Striden intensiveredes for nylig, da et udkast til den længe ventede habitatkonsekvensvurdering fra Viborg Kommune blev lækket til pressen og offentliggjort af netmediet Altinget. Rapportens konklusion er tydelig: Både turbienerne, opstemningen, indløbskanalen og magasinbassintet (Tange Sø) udgør fortsat en væsentlig hindring for Gudenåens økologiske sammenhæng og påvirker flere beskyttede arter negativt – heriblandt grøn kølleguldsmed, samt vandrefiskene laks, flodlampret og havlampret, der alle er bilag IV arter. Derfor kan der ikke gives vandindvindingstilladelse til drift af Gudenåcentralen.

Vurderingen lægger også et markant pres på beslutningstagerne i forhold til at finde en passageløsning, der kan leve op til EU’s krav om beskyttelse af arter, økosystemer og et godt vandmiljø. For så er det åbenlyst ikke nok bare at lave et kort omløbsstryg, da det jo er selve Tange Sø, der udgør et problem for arterne og Gudenåsystemets kontinuitet.

Møde i arbejdsgruppen er udskudt

Viborg Kommunes politikere har dog trukket udkastet til habitatkonsekvensvurderingen tilbage og pålagt kommunens embedsfolk ikke at udtale sig om dokumentet, før habitatkonsekvensvurderingen har været til politisk behandling i byrådet.

Det har også fået betydning for arbejdsgruppen, fordi udkastet til habitatkonsekvensvurderingen skulle have været på dagsordenen til et møde d. 10/12. Næste møde i arbejdsgruppen er derfor udskudt til efter der foreligger en endelig habitatkonsekvensvurdering af Gudenåcentralen fra Viborg Kommune. Det kan derfor være arbejdsgruppen først kan komme videre i februar 2026.

Vild Med Vilje er naturligvis spændt på at se om Viborg Kommunes lokalpolitikere kan finde på at blande sig direkte i deres egne embedsfolks faglige vurderinger, og vi kommer derfor til at nærlæse hvilke formuleringer, der måtte ændre sig fra udkast til endeligt dokument. Det vil nemlig være en skandale med politisk manipulation af de faglige vurderinger.

Sagaen om Gudenåens fremtid fortsætter og Vild Med Vilje kæmper sammen med andre naturorganisationer og grønne ildsjæle videre for drømmen om en Vild Gudenå.
Se visionen på VildGudenå.dk

Skriv en kommentar